No products in the cart.
| Brand | Tecno |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Tecno Pova Neo |
| Release Date | October 2022 |
| Dimensions (mm) | 170.9 x 77.8 x 9.6 mm |
| Weight (g) | N/A |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 000 mAh | 18W wired |
| Features | Fingerprint (Rear-Mounted), Accelerometer |
| Screen Size (inches) | 6.82 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Protection | Splash Resistant |
| Processor | Octa-core 2 GHz Cortex |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 256GB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Front Camera | Dual 16 MP, (wide), AF |
| Back Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Operating System | Android 12, HIOS 8.6 |
Reviews
There are no reviews yet.