No products in the cart.
| Brand | Samsung |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM |
| Model | Galaxy A52s 5G |
| Release Date | September 2021 |
| Dimensions (mm) | 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight (g) | 189 g (6.67 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 4500 mAh | 25W Wired Charging |
| Removable Battery | No |
| Screen Size (inches) | 6.5 inches |
| Touchscreen | Super AMOLED, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB RAM |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Up to 1TB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Rear Camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Front Camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Operating System | Android 11, upgradable to Android 12, One UI 4.1 |
Reviews
There are no reviews yet.