No products in the cart.
| Launched | 2024, August 19 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Protection | IP54, dust and splash resistant |
| Operating System | Android 14 (Go edition), HIOS 14 |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 1TB via microSD |
| Main Camera | Single 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP, Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted) |
| Battery Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Startrail Black, Glittery White |
| Models | - |
Reviews
There are no reviews yet.