No products in the cart.
| Brand | Realme |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Model | Realme C30s |
| Release Date | September 2022 |
| Dimensions (mm) | 164.2 x 75.7 x 8.5 mm |
| Weight (g) | 186 g (6.56 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Features | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Screen Size (inches) | 6.5 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 270 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
| Processor | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 1TB via microSD |
| GPU | GE8322 |
| Front Camera | 8 MP, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Back Camera | 5 MP, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps Video Recording |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Operating System | Android 12, Realme UI Go |
Reviews
There are no reviews yet.