No products in the cart.
| Brand | Tecno |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Tecno Camon 18 |
| Release Date | October 2021 |
| Dimensions (mm) | 168.9 x 76.7 x 8.8 mm |
| Weight (g) | Unspecified |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh | 18W wired |
| Features | Fingerprint (Rear-Mounted), Accelerometer |
| Screen Size (inches) | 6.8 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 90Hz, 550 nits |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels 395 ppi density |
| Protection | Splash Resistant |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 512GB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Front Camera | 48MP Main Camera (f/1.8 Aperture, Autofocus) |
| Back Camera | 16 Megapixels with LED Flash |
| Video Recording | 1080p Video Recording |
| Features | Dual LED flash |
| Operating System | Android 11 with HiOS 8 |
Reviews
There are no reviews yet.