No products in the cart.
| Brand | Tecno |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Tecno Camon 19 Pro 5G |
| Release Date | June 2022 |
| Dimensions (mm) | 166.7 x 74.3 x 8.6 mm |
| Weight (g) | 198 g (6.98 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh | 33W wired, 100% in 65 min (advertised) |
| Features | Fingerprint (Rear-Mounted), Accelerometer |
| Screen Size (inches) | 6.8 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
| Processor | 2x Cortex-A75 @ 2.0GHz & 6x Cortex-A55 @ 1.8GHz |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 512GB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Front Camera | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF |
| Back Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | 1080p Video Recording |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Operating System | Android 12, HIOS 8.6 |
Reviews
There are no reviews yet.