No products in the cart.
| Brand | Tecno |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Tecno Spark 8C |
| Release Date | January 2022 |
| Dimensions (mm) | 164.6 x 76 x 9 mm |
| Weight (g) | N/A |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh |
| Features | Fingerprint (Rear-Mounted), Accelerometer |
| Screen Size (inches) | 6.6 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | N/A |
| Processor | Octa-core 1.6 GHz Cortex |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 256GB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Front Camera | Dual 13 MP, f/1.8, 27mm (wide) |
| Back Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | Dual-LED Flash, HDR |
| Operating System | Android 11 (Go edition), HiOS 7.6 |
Reviews
There are no reviews yet.