No products in the cart.
| Brand | Tecno |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Tecno Pova 4 |
| Release Date | October 2022 |
| Dimensions (mm) | 170.6 x 77.5 x 8.7 mm |
| Weight (g) | Unspecified |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 6000 mAh | 18W wired |
| Features | Fingerprint (Rear-Mounted), Accelerometer |
| Screen Size (inches) | 6.82 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 257 ppi density |
| Protection | Splash Resistant |
| Processor | Octa-core 2 GHz Cortex |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 1TB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Front Camera | 50 MP, (wide), PDAF |
| Back Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Features | Dual LED flash |
| Operating System | Android 12, HIOS |
| Color |
|---|
Reviews
There are no reviews yet.