No products in the cart.
| Brand | Samsung |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM |
| Model | Galaxy A73 5G |
| Release Date | April 2022 |
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.1 x 7.6 mm |
| Weight (g) | 181 g (6.38 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh |
| Removable Battery | No |
| Screen Size (inches) | 6.7 inches |
| Touchscreen | Super AMOLED Plus, 120Hz, 800 nits |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixels Per Inch (PPI) | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB RAM |
| Internal Storage | 128GB | 256GB |
| Expandable Storage | Up to 1TB |
| Expandable Storage Type | microSDXC |
| Rear Camera | 108MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS |
| Front Camera | 32MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Color | |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB |
Reviews
There are no reviews yet.