No products in the cart.
| Brand | Xiaomi |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Model | Xiaomi Redmi 10 2022 |
| Release Date | February 2022 |
| Dimensions (mm) | 162 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight (g) | 181 g (6.38 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh | 18W wired |
| Features | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Screen Size (inches) | 6.5 Inches |
| Touchscreen | LCD, 90Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 405 ppi density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A75 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 1TB via microSD |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Front Camera | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF |
| Back Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0”, 1.12µm |
| Video Recording | 1080p Video Recording |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Operating System | Android 11, MIUI 12.5 |
Reviews
There are no reviews yet.