No products in the cart.
| Brand | Xiaomi |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Xiaomi Redmi A1 |
| Release Date | September 2022 |
| Dimensions (mm) | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm |
| Weight (g) | 192 g (6.77 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh | 10W wired |
| Features | Accelerometer |
| Screen Size (inches) | 6.52 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 400 nits |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (~269 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
| Processor | 2x Cortex-A75 @ 2.0GHz & 6x Cortex-A55 @ 1.8GHz |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 128GB via microSD |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Front Camera | Dual 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Back Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | 1080p Video Recording |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Operating System | Android 12 (Go edition), MIUI 12 |
Reviews
There are no reviews yet.