No products in the cart.
| Brand | Xiaomi |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Model | Xiaomi 12T Lite |
| Release Date | July 2022 |
| Dimensions (mm) | 159.3 x 73.7 x 7.3 mm |
| Weight (g) | 173 g (6.10 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 4300 mAh | 67W wired, PD3.0, QC4, 50% in 13 min (advertised) |
| Features | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Screen Size (inches) | 6.55 Inches |
| Touchscreen | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 950 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 402 ppi density |
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Processor | Octa-core 2.4 GHz Cortex |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | None |
| GPU | Adreno 642L |
| Front Camera | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF |
| Back Camera | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Features | HDR, panorama |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
Reviews
There are no reviews yet.