No products in the cart.
| Brand | Xiaomi |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Xiaomi Redmi 10C |
| Release Date | March 2022 |
| Dimensions (mm) | 169.6 x 76.6 x 8.3 mm |
| Weight (g) | 190 g (6.70 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh | 18W wired |
| Features | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Screen Size (inches) | 6.71 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1650 pixels 268 ppi density |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor | Octa-core 2.4 GHz Kryo 265 Gold |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 1TB via microSD |
| GPU | Adreno 610 |
| Front Camera | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF |
| Back Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | 1080p Video Recording |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Operating System | Android 11, MIUI 13 |
Reviews
There are no reviews yet.