No products in the cart.
| Brand | Samsung |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM |
| Model | Galaxy S21 Ultra 5G |
| Release Date | January 2021 |
| Dimensions (mm) | 165.1 x 75.6 x 8.9 mm |
| Weight (g) | 227 g 8.01 oz |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Ion 5000 mAh |
| Removable Battery | No |
| Screen Size (inches) | 6.8 inches |
| Touchscreen | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Processor | Octa-core 1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex |
| RAM | 12GB RAM |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | No |
| Expandable Storage Type | No |
| Rear Camera | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS |
| Front Camera | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.7µm, PDAF |
| Operating System | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
Reviews
There are no reviews yet.