No products in the cart.
| Brand | Xiaomi |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM |
| Model | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
| Release Date | March 2021 |
| Dimensions (mm) | 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight (g) | 193 g (6.81 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5020 mAh | 33W wired, 59% in 30 min (advertised) |
| Features | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, Virtual proximity sensing |
| Screen Size (inches) | 6.67 Inches |
| Touchscreen | AMOLED, 120Hz, HDR10, 450 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 395 ppi density |
| Protection | IP53, dust and splash resistant |
| Processor | Octa-core 2.3 GHz Kryo 470 Gold |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 512GB via microSD |
| GPU | Adreno 618 |
| Front Camera | Quad 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF |
| Back Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps Video Recording |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Operating System | Android 11, upgradable to Android 12, MIUI 13 |
Reviews
There are no reviews yet.