No products in the cart.
| Brand | Realme |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Model | Realme C35 |
| Release Date | February 2022 |
| Dimensions (mm) | 164.4 x 75.6 x 8.1 mm |
| Weight (g) | 189 g (6.67 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Features | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Screen Size (inches) | 6.6 Inches |
| Touchscreen | IPS LCD, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 401 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A75 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 1TB via microSD |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Front Camera | Triple 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Back Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps Video Recording |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Operating System | Android 11, Realme UI 2.0 |
Reviews
There are no reviews yet.