No products in the cart.
| Launched | September 2021 |
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.6 mm |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Build | Unspecified |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 570 nits (HBM) |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 270 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
| Operating System | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | MediaTek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A75 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Expandable up to 512GB via microSD |
| Main Camera | Triple 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4", 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired | 5W reverse wired |
| Colors | Oxygen Blue, Oxygen Green |
| Models | RMX3430 |
Reviews
There are no reviews yet.